Z Česka loni odteklo do zahraničí na dividendách 312 miliard

Jakub Svoboda

Dnes 15. 3., 14:13

 

Masivní odliv kapitálu z Česka pokračoval i loni. Tuzemské společnosti poslaly svým zahraničním vlastníkům na dividendách celkem 312 miliard korun. Je to o tři desetiny procenta méně než v roce 2023. Dalších 44,2 miliardy ovšem vyplatily firmy do zahraničí také na úrocích, což představuje meziroční nárůst o více než 42 procent. Vyplývá to z předběžných dat České národní banky.

Článek

 

Mezi země, kam si z Česka stahují mateřské firmy kapitál, patří hlavně Nizozemsko, Německo, Rakousko, Lucembursko, Švýcarsko, Francie nebo Belgie.

 

„Zisky tuzemských podniků v zahraničním vlastnictví meziročně stouply o 5,7 procenta, tedy o 30 miliard,“ upozornil analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

 

„Přímé zahraniční investice přinášejí zahraničním investorům v Česku tradičně vysokou výnosnost. Loni to bylo odhadem 9,5 procenta, což je jen nepatrně méně oproti roku 2023,“ dodal.

Šesti největším bankám v ČR loni stoupl čistý zisk o 22 procent

Nejvíc odesílají banky a automobilky

 

Údaje za jednotlivá odvětví za loňský rok ČNB ještě nezveřejnila. Velké dividendy z Česka odvádějí banky a pojišťovny, jelikož ty největší mají zahraniční vlastníky. Například Česká spořitelna, která spadá pod rakouskou skupinu Erste, jí z předloňského zisku vyplatila 16,9 miliardy korun.

 

Komerční banka poslala loni francouzské majitelce Société Générale na dividendách 9,5 miliardy a ČSOB mateřské belgické bance KBC 15 miliard Kč.

 

Miliardy ročně posílají mateřským zahraničním koncernům i průmyslové podniky v čele s automobilkami nebo společnosti působící v oblasti informačních technologií. Škoda Auto podle své výroční zprávy za loňský rok vyplatila loni v září německému vlastníkovi Volkswagenu dividendu přes 1,24 miliardy eur, tedy zhruba 31 miliard korun.

Foto: Radek Plavecký, Novinky

 

Dividendy bývají tradičně i politické téma. „Budeme řešit otázku odlivu dividend do zahraničí s cílem zvyšovat atraktivitu a investování v Česku zvýhodněním reinvestic zpět do české ekonomiky,“ slíbila vláda Petra Fialy (ODS) ve svém aktualizovaném prohlášení předloni v březnu.

 

K viditelnému posunu ale od té doby nedošlo. Viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová loni v listopadu pro magazín státní agentury CzechTrade ExportMag uvedla, že kdyby část odtékajících dividend zůstávala v Česku, těžila by z toho celá tuzemská ekonomika.

 

Zmínila i nízký podíl reinvestic. „Z celkového zisku zde zahraniční vlastníci během poslední dekády v průměru reinvestovali jen necelých 30 procent ročně. Nejsou tedy příliš motivováni vydělané peníze nechat znovu pracovat v Česku. Zásadní vliv na to má mimo jiné úroveň tuzemského podnikatelského prostředí – je extrémně nepřátelské a obtížně předvídatelné,“ řekla Zamrazilová. Jako příklad uvedla neúspěšnou digitalizaci stavebního řízení.

 

Zahraniční vlastníci nicméně loni podle Poura reinvestice navýšili, a to bezmála o desetinu na 199,7 miliardy korun. Při zohlednění růstu zisků firem v zahraničním vlastnictví skoro o šest procent tak stoupla i míra reinvestovaných zisků o 1,3 procentního bodu na 35,9 procenta. Byla tak podle Poura znatelně vyšší oproti průměru z let mezi finanční krizí a pandemií, tedy v období 2010 až 2019. Tehdy činila zhruba 25 procent.

 

Vyplácení dividend, tedy podílů na zisku, není jediným způsobem, jak mizí z Česka kapitál. Miliardy ročně nadnárodní korporace odsávají do ciziny třeba i skrze takzvané převodní ceny, kdy svým českým firmám prodávají zboží nebo poskytují různé služby a licence například v oblasti informačních technologií za účelově přemrštěné ceny. Podle Finanční správy za tím bývá snaha o daňovou optimalizaci.

 

 

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-z-ceska-loni-odteklo-do-zahranici-na-dividendach-312-miliard-40513110#source=hp&seq_no=2&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=286_TestHub_SID_AA_test_2_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz